Odszkodowanie za

Błędy okołoporodowe

Niedotlenienie noworodka, zbyt późna decyzja o wykonaniu cięcia cesarskiego czy zła diagnostyka ? to tylko niektóre pomyłki popełniane przez personel medyczny. Ich skutki mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych, a nawet zgonu dziecka lub matki. W takich sytuacjach warto ubiegać się o odszkodowanie za błąd przy porodzie. Wprawdzie żadne środki finansowe nie zmniejszą cierpienia rodziców ani nie zrekompensują strat emocjonalnych, jednak z pewnością pomogą w leczeniu lub rehabilitacji.

Od czego zależy wysokość przyznanych środków?

Kwota, o którą można się ubiegać, zależy m.in. od rodzaju oraz liczby błędów popełnionych przez kadrę medyczną. Pod uwagę bierze się też zakres uszczerbków na zdrowiu. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia związana z wpływem sytuacji na dotychczasowe życie poszkodowanych. Bywa, że stan dziecka wymaga ciągłego monitorowania, a opiekunowie prawni muszą całkowicie zrezygnować z pracy zarobkowej, żeby zająć się pociechą.

Im większy katalog nieprawidłowości, tym wyższe wsparcie materialne. W lutym 2020 r. zasądzono odszkodowanie za błąd przy porodzie dla szpitala w Busku-Zdroju wynoszące 2 mln zł (wraz z odsetkami i dożywotnią, comiesięczną rentą w kwocie 13 tys. zł). Wyrok jest prawomocny, a na decyzję sądu wpłynął stan zdrowia chłopca, który przez niewłaściwą opiekę lekarzy cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe i wymaga stałej opieki.

Kompletna dokumentacja

Dlaczego warto o nią zadbać?

Podstawą do wypłaty środków na drodze batalii sądowej jest udokumentowanie przewinień ze strony lekarza bądź personelu medycznego. Warto więc zebrać pełną dokumentację obejmującą nie tylko opiekę szpitalną, ale również kartę przebiegu ciąży, wyniki badań, zaświadczenia lekarskie. Dobrze dołączyć również materiały zdjęciowe, np. przedstawiającą rozwój płodu w okresie prenatalnym. Dodatkowo należy też wystąpić o kserokopię kartoteki medycznej (razem z poświadczeniem o zgodności z oryginałem).

Jaka pomoc przysługuje poszkodowanym?

Odszkodowanie za błąd przy porodzie

Do kiedy się występuje?

Roszczenia z tytułu błędów przy porodzie przedawniają się do 3 lat od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o uszczerbku na zdrowiu. Warto wiedzieć jednak, że z wnioskiem o odszkodowanie może wystąpić nie tylko opiekun prawny, ale również dziecko (pod warunkiem, że osiągnie pełnoletniość) ? ma ono 2 lata na zgłoszenie swoich roszczeń. Najlepiej jednak nie zwlekać z ubieganiem się o wsparcie finansowe, ponieważ dodatkowe środki są niezbędne w celu podjęcia skutecznego leczenia.

Potrzebujesz pomocy ?

Oblicz swoje odszkodowanie

Zgłoś swoją sprawę – szybko obliczymy, ile odszkodowania Ci się należy.
Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku, pomożemy Ci odzyskać pełną rekompensatę.
Bezpłatna analiza i wycena roszczenia przez doświadczonych prawników.

Dlaczego nie warto działać samemu?

0%

Średnio zaniżone

O tyle mniej oferują ubezpieczyciele w pierwszej propozycji wypłaty.

0%

Więcej odzyskujemy

Średnio o tyle wyższe odszkodowania uzyskujemy dla naszych klientów.

0%

0 ryzyka

Analiza sprawy jest bezpłatna – płacisz tylko po wygranej.